Az érzéseink lenyomatai a szervezetünk legváltozatosabb helyein eltárolódnak, s ezek alapvetően el kezdik befolyásolni az életünket. Az első és eléggé logikus lépés, hogy minél hamarabb meg akarunk szabadulni ezen fizikai gátló hatásoktól.
A napi szintű érzelmi lenyomataink (a stressz) alapvetően meghatározzák a közérzetünket, s mindenféle ösztönös stressz-oldó eszközökhöz nyúlunk. Idővel kiderül azonban, ennél picit több kihívást tartogat a stressz feloldása akkor is, ha napi szinten egy órát eltöltünk azzal, hogy a szervezetünket módszeresen átmozgassuk. A múltban elraktározott érzelmi lenyomatainktól nem lehet máról holnapra megszabadulni, ahhoz idő és elég sok munka kell.
Az fizikai egészség 4 pillére
A keleti orvoslás egyébként négy módon igyekszik az emberi életet újra működőképessé varázsolni:
- Viselkedés átalakításával
- Életmód megváltoztatásával
- Terápiák alkalmazásával
- Mágikus gyógyító rituálék használatával
A viselkedés átalakítása az alvásra, a táplálkozásra és a mozgásra vonatkozó javaslatokat tartalmaz.
Az életmódnál vannak öltözködési, térrendezési és tartással kapcsolatos tanácsok.
A kúrák csak a harmadik helyen vannak. Sok esetben a kiváltó okok a mindennapi szokásainkban találhatóak. Azokat megváltoztatva sok apró kellemetlenség feloldható.
A gyógyító rituálék javarészt azért nem igazán ismertek, mert azok használatát sok év alatt lehet csak elsajátítani, tapasztalt tanár folyamatos felügyelete mellet. Azokat könyvből megtanulni nem lehet, s nincs is értelme.
A gyógyító rituálék közé tartoznak a különféle mantrák használata is, amik eredményei egy nyugati ember számára nem egyértelműek. Nyugaton a legtöbb embernek nincs meg a mantrák használatát megalapozó sok éves felkészülés, sem a mantrák használatához szükséges spirituális megértés és tapasztalat. Ezért én ezen módszerek kapcsán mindig óvatos vagyok. Pedig jó pár „csodás” eset fűződik az én nevemhez is.
Taj csi és csi kung
A taj csi és a csi kung is a szervezet energiarendszerét aktivizálja, elsősorban testmozgással, illetve mozgássorozatok rendszeres ismétlésével. A testben lévő energiablokkokat a tudatos gyakorlatok sorozatán keresztül oldják fel, felhasználva a tudatos tevékenység erejét. Így az érzelmi felszabadításban tevékenyen részt vehetünk, nem csupán passzív befogatói leszünk a kezelésnek.
Az életem egy pontján jang típusú taj csi oktatáson vettem részt. A legegyszerűbb formagyakorlatot, mely 24 lépésből áll, fél év alatt tanították meg. Emlékszem, az első mozdulatot (egy egyszerű oldalra lépést) több alkalmon át gyakoroltuk, hogy az pontos és megfelelő legyen.
A tanárom elkötelezett és alapos volt, elkötelezetten követte a kínai szemlélet minden apró mozzanatát. A jó teljesen ismeretlen fogalom volt az oktatás során. A tai csi megközelítésben vagy áramlik az energia, és érzem a lábamban, vagy az egész nem volt megfelelő.
Érdemben más volt a megközelítés, mint amit a nyugati típusú oktatásokban megszoktunk. Nagyban segítette a folyamatot az oktató, aki maga is a taj csi, pontosabban a tao útját követte az életében. Akkor én még nem értettem a jelentőségét ennek, de mai napig tisztelettel gondolok rá. Tudta, hol van, mit ért él, s mi áll még előtte. S ez megadta neki a megfelelő alázatot és hitelességet.
Egyébként a belső energiák áramoltatása nem csak Kína délkeleti részén volt ismert. Japán, Korea, Indokína és a Himalája környékén is ismert (és féltve őrzött) tudás volt, amiből sok minden ma már elveszett.
Az egész testmozgással történő érzelem felszabadítás Bodhidharma nevéhez kötődik, kinek tevékenysége az egész távol-keleten fellelhető. A wikipédia cikk ugyan csak a saolin kolostorral kapcsolatos történetet idézi fel az életéből, de a téma szakértői bizonyosak abban, hogy később más buddhista területre, például Tibetbe is ellátogatott.
Érzelmi feszülések fizikai feloldása: a masszázs
Az érzelmeink alapvetően meghatároznak minket. Nem csak a viselkedésünket és az igényeinket határozzák meg, hanem a testtartásunk, a testsúlyunk, az emésztésünk, egyszóval az egész fiziológiai rendszerünk.
Idővel a fizikai test elfárad, s nem csak betegségek, hanem izomfájdalom is megjelenhet, néhány méretes izomcsomó kíséretében. Ezeket az érzelmi és fizikai feszültségeket el lehet távolítani a testből, akár rendszeres tornával is. Ha a test már megmerevedett (megfeszült), az izmokat érdemes szétmasszírozni.
Számtalan ilyen módszer van. A klasszikus svéd masszázstól kezdődően a távol-keleti masszázsokon és csontkovácsokon keresztül, az egyedileg kifejlesztett stílusokig minden elérhető már.
Vannak ismerőseim, akik semmi mást nem tesznek, mink különböző masszázstechnikákat megtanultak, s azzal keresik a mindennapi betevőjükre valót, hogy pénzért masszíroznak.
Magam is meglepődtem, hogy olyanok is vannak közöttük, akiknek a fizikai erejében én magam elsőre kételkedtem (160 centi, 45 kiló és nő), s mégis képesek az emberből az utolsó izomfeszülést is kipréselni.
Ugyanúgy, ahogy a betegségek lelki okai kapcsán tapasztaltuk, a klasszikus izommasszázsnak is meg vannak a korlátai.
Az izom masszázsok a belső feszültségeink fizikai jeleivel dolgoznak. Ha az izmok merevségének az okát nem változtatjuk meg, akkor a masszázs csak a normális működés fenntartásához segít hozzá, de nem oldja meg a valódi problémát.
A belső energiarendszerünk harmonizálása
A belső energiarendszer harmonizálása a keleti orvoslásban a egészségmegőrzés alapja. De ezt mondták már a görögök is, csak más szavakat használtak:
Ép testben ép lélek
A kínai orvoslás azt tanítja, hogy a szervezetünket láthatatlan energiavonalak szövik át, mely az egész szervezetünk működésére kihatnak. Ugyanúgy jelen vannak ezen vonalak érzékeny pontjai az arcon, a kézen, fülön, a talpon, és az egész testfelületen elszórva is.
Egy kínai orvos ezen energia kontrolláló pontokon
- tűket,
- füstölő (moxa) bogyókat,
- belülről előmelegített, s ezért folyamatosan hűlő üveglabdákat,
- köveket,
- s ki tudja, mi minden mást is
használ ahhoz, hogy helyreállítsa a szervezetünkben az energia áramlását, felszabadítva az érzelmi blokkjainkat.
Mutasd meg ezt az írást az ismerőseidnek is!