4 személyiségtípus

A 4 személyiségtípus (szangvinikus, kolerikus, melankolikus, flegmatikus) egy görög eredetű kommunikációs és önismereti megközelítés, amit, egyértelmű korlátjai ellenére, nagyszerűen használhatunk egy első találkozáskor a másik ember személyiségének megismeréséhez.

Ha nem ismerjük közelebbről a másik embert, akkor sokkal megbízhatóbb személyiség képet ad, mint bármi más. Nem kell hozzá mindenféle kérdésre válaszolni, mert egy egyszerű megfigyelés elegendő információt ad a másik ember pillanatnyi működéséről.

A 4 alapreakció

4 habitus teszt a pillanatnyi állapot megfigyelésén alapul. Ne akarjuk túlbonyolítani, mert felesleges. A reakcióink helyzetről-helyzetre változhatnak, épp ezért csak az épp jelen levő állapotot tudjuk felmérni, s nem a személyiség teljes működését.

S ez még akkor is igaz, ha sokszor azt tapasztaljuk, hogy hasonló helyzetekben a reakciónk is nagyon hasonlók. De ez nem feltétlen igaz minden esetben!

Simán előfordulhat, hogy eltérő helyzetekben a reakciónk is jelentősen el fog térni. Részben azért, mert a körülmények vagy az épp velünk szemben álló ember pillanatnyi állapota eltér attól, amivel nap mint nap szembe találjuk magunkat.

4 személyiségtípus teszt

Ahhoz, hogy pontosabb képet alkothassunk magunkról és másokról, egyetlen egy dolgot kell megfigyelnünk:

Hogyan próbáljuk a felmerülő kihívásokat kezelni?

Van 4 alapvető reakciótípus, amit pontosan megmutatja a fő irányokat. S ennek ismeretében fogjuk a személyiség felszínének működését közelebbről megvizsgálni:

  • figyelmen kívül hagyjuk a kihívást, és mással kezdünk el foglalkozni;
  • minden áron le akarjuk a nehézséget győzni, és el akarjuk távolítani az életünkből;
  • elkezdjük elemezni a problémát, s kitalálni, mi lehet a történet hátterében; vagy
  • nemes egyszerűséggel el akarunk előle menekülni.

Önismereti feladat

Mielőtt tovább olvasnál, nézz rá arra, milyen helyzetben akarod a nehézségeket és a problémákat

  • figyelmen kívül hagyni
  • leküzdeni
  • megérteni
  • vagy elmenekülni előle

Ha azt érzed, hogy az egyik reakció semennyire sem jellemző rád, azt csak jegyezd meg, mert annak később még jelentősége lesz!

A 4 vérmérsékleti típus alapja

A görög orvos, Hippokratész 4 őselemből vezette le a világot. A 4 őselemnek volt egy-egy alaptulajdonsága is, ami alapvetően meghatározta az emberi működésünket is.

Hippokratész szerint:

  • A szélnek a mozgás;
  • A tűznek a hő (a meleg);
  • A víznek az összetartozás;
  • A földnek a szilárdság s a mozdulatlanság a fő ismérve.

Ezen alapvető elemeknek illetve minőségeknek a működését megfigyelve határozta meg a betegségek tulajdonságait, s ennek mentén határozta meg azt is, milyen gyógymódra van szükség.

Ugyan első olvasatra ez a megközelítés egy durva leegyszerűsítése az emberi működésnek, de ez ne tévesszen meg senkit. Egy kínai, indiai vagy egy tibeti orvos mai napig ehhez hasonló megfontolások alapján hozza meg a diagnózisát és javasol egyéni terápiát.

Kapcsolódó írásom:  A SWOT elemzés lényege

Még akkor is, ha a kiinduló helyzetben nem ugyan ezen 4 elemből indul ki. A páciens viselkedését és testalkatát hasonló gondolatok mentén vizsgálja, mint ahogy Hippokratész is tette…

A személyiség kibilentsége

Ahhoz, hogy minőségekhez kapcsolódó energetikai kibillenéseket Hippokratész könnyen fel tudja ismerni, megfigyelte azt is, hogy a szervezet belső energetikai eltolódásaink a nyomai hogyan jelennek meg a személyiségünkben.

Mind a négy alaptípusról írtam egy rövid ismertetőt az önismeret szempontjából, s ezek révén pontosan megláthatod, mi mozgatja az életed. Az írások végén az alapvető nehézségekről is szót fogok ejteni, s arról, hogyan lehet ezen nehézségeken túllendülni.

Önismereti feladat 2

Nézz rá arra, ezen megközelítés szerint milyen jellegzetes tulajdonságaid lehetnek.

S néz rá arra is, hogy ezek közül mi igaz rád, és mi nem.

Illetve arra, hogyan reagálsz arra, ami ténylegesen jellemző rád.
S azon esetekre is, amikor a jellemzés mellé megy,

A 4 személyiségtípus egymásra hatása

A 4 vérmérséklet kapcsolatának megértéséhez egy szemléletes ábrát fogunk használni.

A felső sorban a kifele tekintő (extrovertált) reakciók, illetve személyiségtípusok vannak, az alsó sorban a befele tekintő (introvertált) reakciók, illetve személyiségtípusok vannak. A bal oldali oszlop a külső körülmények elkerülésére összpontosít, míg a jobb oldali a világra igyekszik reagálni.

Az ábra függőlegesen és vízszintesen is összeillő párokat mutat.. Ezek egymásra jó hatással vannak, megadva egy éles helyzetben a megfelelő kulcsot is arra, ha valamelyik reakció hátrányos összetevője hogyan egyensúlyozható ki.

4 vérmérséklet lényegi pontjai

A 4 vérmérsékleti típus ismerete lehetővé teszi azt, hogy más szemmel nézzünk erősségeinkre és annak kihívásaira.

Amikor a különböző alaptípusok találkoznak egymással (egy emberen belül), akkor a 4 szélsőség hatása elkezd átalakulni. Ezen hatások egymással találkozva életünket sokszínűvé formálhatják, ha teret engedünk neki.

  • Egy szangvinikust egy kolerikus hatásra összeszedettebbé tesz, egy flegmatikus hatásra pedig lenyugszik.
    De egy melankolikus működéstől elveszti azt a lendületét, ami élteti őt.
  • Egy kolerikust egy szangvinikus hatásra mozgásba jön, egy melankolikus hatásra pedig megfontoltabbá válik.
    De egy flegmatikus működéstől egyszerűen elakad, mert a kolerikus nem szereti a nyugalmat.
  • Egy melankolikust egy kolerikus hatásra döntésre kényszerül, egy flegmatikus hatásra pedig nyugalomra lel.
    De egy szangvinikus működéstől szétzilálódik, szétesik a belső világa (és lefagy).
  • Egy flegmatikust egy szangvinikus hatásra mozgásba jön, egy melankolikus hatásra pedig kizökkenhet a belső önsajnálatából.
    De egy kolerikus működéstől felerősödnek a félelmei, s ennek megfelelően képesé válik az ütni vagy futni reakciót is előadni.

A kapcsolódások következményei

A kapcsolódásokat alaposabban megvizsgálva,

  • a vízszintes kapcsolódás inkább kiegészíti a fő habitusunkat
    (szangvinikus-kolerikus, flegmatikus-melankolikus);
  • a függőleges kapcsolódás inkább kiegyensúlyozza azt
    (szangvinikus-flegmatikus, kolerikus-melankolikus);
  • az átellenes irányú kapcsolódás pedig nehézségeket okoz
    (kolerikus-flegmatikus, szangvinikus-melankolikus).

Amit érdemes a mindennapok során is megfigyelni. Mert itt kezdődik el a tudás alkalmazása. Amikor a mindennapokban kezdjük el használni azt, amit megismertünk.

Aminek kapcsán elsőre az is teljesen jó törekvésnek tűnik, ha olyan emberek társaságát keressük, akik ki tudják egészíteni, vagy ki tudják egyensúlyozni a mi alapvető reakcióinkat. S a zűrösnek ígérkező helyzeteket pedig igyekszünk tudatosabban kezelni.

Az viszont biztos, hogy a 4 személyiségtípus tudatosítása nagyon kevés egy hosszabb kapcsolat kialakításához. Maximum egy belépési pont lehet hozzá.  Mert önmagában a 4 személyiségtípus megfelelő illeszkedése sokaknak nagyon kevés egy igazán örömteli és tartalmas kapcsolat kialakításához.

Egyszerűen azért, mert a 4 személyiségtípus teszt csak a személyiség felszínéről, annak pillanatnyi állapotáról mutat meg néhány dolgot. De egy hosszabb kapcsolódásánál a személyiségünk mélyebb rétegei is a felszínre kerülnek, s azok is hatnak.

Két hasonló ember találkozása

Arról még nem volt szó, mi történik akkor, ha két hasonló alapkarakterű ember összetalálkozik. Pedig ezen helyzetek is tartogatnak nem kevés kihívást és fejtörést:

  • Két szangvinikus remekül elszórakoztatják egymást jobbnál jobb történetekkel, akár a legnagyobb katasztrófa kellős közepén is. S ennek eredményeként képesek bármikor elterelni a feladatokról a figyelmet.
  • Két kolerikust összeereszteni viszont nem túl jó gondolat. Bármin képesek egymással elcsatázni akár órákon át, megmérgezve és megnehezítve minden változásnak a lehetőségét.
  • Két melankolikus tuti valami csavaros és nehezen megfejthető problémáról fog diskurálni, aminek fontosságáról és értelméről egy nem melankolikust meggyőzni esélytelen. Aminek következtében a tényleges feladatok megoldása a háttérbe kerülhet, amit jobb elkerülni.
  • Két flegmatikus akár órákon keresztül elvannak egymás mellett halkan és megértően. S keresik az alkalmat, hogy ugyanazt a békét és nyugalmat újra átélhessék egymás jelenlétében. Mert ennek révén szinte teljesen ki tudják zárni a külvilágot, s annak hatásait.

A történet viszont itt kezd izgalmassá válni. Igazából senki sem tisztán az egyik típus, hanem valamelyik kettő, esetleg (mint én is) három megközelítés egyvelegével él a mindennapokban. Így lesz a 4 alapvető vérmérsékletből 12. Illetve számtalan átmenet a négy véglet között.

Kapcsolódó írásom:  A személyiség SWOT elemzése

Ez azt is jelentheti, hogy egy szangvinikus-flegmatikus fanyar, skót humora teljesen jól együtt tud működni a szangvinikus-kolerikus szókimondásával. Még akár még barátok is lehetnek, annak ellenére, hogy alapesetben a kolerikusok és a flegmatikusok nem igazán jól illeszkednek egymáshoz…

A négy őselem és a négy vérmérsékleti típus kapcsolata

A négy vérmérsékleti típus tulajdonságainak megjegyzéséhez érdemes az alapokat is tudni és használni

Személyes tapasztalatom

A 4 személyiségtípus típus hatásainak tudatosítása egy igen egyszerű megközelítést jelent az emberi működés megértéséhez. Az alapvető reakciók ismeretében könnyedén tudok kapcsolódni sokakhoz. S persze azt is könnyen felismerem, amikor jobb inkább egy helyeztől 3 lépés távolságot tartani.

A baj akkor van, amikor ezen reakcióinkat elkezdjük állandónak és megmásíthatatlannak kezelni. Ebben Florence Littauer: Személyiségünk ​rejtett tartalékai című könyve nagyon sokakat megtévesztett (szerintem). Köztük engem is.

Amikor a hozzám fordulók személyiségének működését alaposabban górcső alá vesszük, akkor mindig kiderül, hogy a reakcióink helyzetről helyzetre változnak, s ezek közül van egy-kettő, mely hangsúlyosabb a többinél, s ezt emeli ki a 4 habitus teszt, mint a személyiség fő jellemzőjét.

Miközben mind a 4 reakció jellemző lehet ránk. Csak épp a flegmatikus vagy a melankolikus reakciót nem mindig vesszük észre, ha nem az a fő reakciótípusunk.

Egyszerűen azért, mert egy kolerikus vagy egy szangvinikus megnyilvánulás sokkal hangosabb, feltűnőbb a jellegükből adódóan.

Amikor viszont elkezdjük megnézni alaposabban a belső állapotainkat, illetve az ezek hátterét kialakító reakcióinkat (például egy egyéni konzultáció keretében), akkor kiderül, hogy mind a 4 működésmód csupán egy olyan álca, amivel valódi önmagunkat rejtjük el a külvilág szemei elől.

S éppen ezért én nem is igazán használom a munkám során a 4 személyiségtípus megközelítést, mert nem sok mindent mond el a működésünk és a döntéseink hátteréről.


Mutasd meg ezt az írást az ismerőseidnek is!
Címke , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

  • A te utadon te lépdelsz:

    Az oldalon szereplő megállapítások csak az én véleményem tükrözik.

    Ezen cikkekben leírtak saját élethelyzetre való vonatkoztatása mindenkinek a maga feladata és felelőssége.

    Szükséges esetekben az itt leírtak alkalmazása nem helyettesíti az orvosi vagy pszichológusi kezelést.

  • Ki mondja mindezt?


    Matits Viktor (Maci)

    önismereti mentor,
    elengedés tanár

    A legfontosabb célom, hogy minél több embert hozzásegítsek egy könnyebb és örömtelibb élethez.

    Melyben a nehézségek és a kihívások ugyan nem szűnnek meg, de nem is tesznek minket egy érzelmi és mentális hullámvasútra.

    Mindezt egyszerűen, könnyen és realíve gyorsan.

    Teszem azt annak ellenére, hogy nem vagyok

    sem pszichológus,
    sem pszichiáter.

    Csupán egy gyakorló buddhista, egy mentálhigénés szakember, aki a tudatosság útját járja több, mint 20 éve. S aki a munkája révén nagyon sok élethelyzetre látott rá úgy, hogy időről időre megláttam a dolgok fonákát is.

    S mivel több mint 20 évig dolgoztam magántanárként, alaposan megtanultam azt is, hogyan tudom a meglátásaim és tudásom úgy átadni, hogy az befogadható legyen.

    Ami azért fontos, mert csak akkor tudjuk érdemben megváltoztatni az életünket, ha képesek vagyunk rálátni arra, hogyan nehezítjük azt meg.

    Mitől billen ki az életünk az egyensúlyából, s a kibillentség hogyan vezet el nehézségek és a szenvedés áradatához.

    Éveken át én is áltattam magam, hogy minden megváltoztatható, csak akarni kell. Aztán szépen lassan rá kellett jöjjek, hogy ez nem mindenkinek és nemminden élethelyzetben igaz.

    Ugyan sokaknak hitet és erőt ad ez a mondat, de ha kibillent az életed az egyensúlyából, akkor bizony dolog van vele. Ami sok esetben nem történik meg magától. Főleg a ha túl nagy vagy túl sok hatás ért az életed során.

    Mit tegyél, ha elakadtál?

    Amikor túl sok minden van jelen az életedben, vagy valami nagyon erőteljes dolog kibillentett a benső egyensúlyodból, s már a fától nem látod az erdőt, akkor van szükség az egyéni konzultációra.

    Ha képes vagy a saját életéért felelősséget vállalni, vagy legalább is meg van erre a hajlandóságod, s ténylegesen változtatni szeretnél az életeden, akkor tudok érdemben segíteni neked.

    Helyetted ugyanis nem akarhatom a változást, s nem is tudom elvégezni az ehhez szükséges munkát. Én legfeljebb mutathatom az utat, de az utat neked kell végig járnod.

    Néhány fontos figyelmeztetés!

    Ha azt szeretnéd, hogy valaki simogassa a lelked, nem én vagyok a te embered.

    Ha azt szeretnéd, hogy motíváljalak s lelkesítselek, akkor is jobb, ha mást keresel.

    Ha viszont ahhoz kell az inspiráció és támogatás, hogy elengedd a nehézségeid okát, abban bízvást számíthatsz rám.

    Őszintén és egyenesen mindig meg szoktam mondani azt, amit látok, s mindig meghagyom a szabad választást, hogy a meglátásaimmal azt csináljon, amit akar.
    Egyszerűen azért, mert tudom, hogy ahogyan én látom a világot, az nem mindenkinek befogadható.