A SWOT elemzés lényege

Amikor fel akarjuk térképezni egy vállalkozás, egy közösség vagy egy ember pillanatnyi helyzetét, a SWOT elemzés az egyik legjobb választás. Mert minden olyan alapvető tényezőt számba vehetünk általa, ami szükséges ahhoz, hogy egy teljes képet kaphassunk arról, hol tartunk, s hogyan lehetne jobb a helyzet.

Mire érdemes hangsúlyt helyezni, mit érdemes megváltoztatni, és mi az, amit esetlegesen érdemes elengedni. Néha egy-egy tevékenységet, egy szokást, néha egy embert vagy kapcsolatot, néha pedig látásmódot vagy érzést, mely a változás, az előrelépés akadályává vált.

A SWOT egy betűszó, mely az elemzés négy szempontjának angol kezdőbetűjéből ered:

  • Erősségek (Strenghts)
  • Gyengeségek (Weakness)
  • Lehetőségek (Opportunities)
  • Fenyegetettségek /kihívások/ (Threats)

Az érthetőség és a követhetőségért megszerkesztettem magyarul is a klasszikus SWOT elemzés alapvető ábráját. A személyiség SWOT elemzését bemutató ábra picit eltér, de ennek nagyon fontos oka van.

A SWOT elemzés két oldala

A jobb oldalon szereplő erősségek (Strenghts) arról szólnak, hogy egy cég, egy csoport vagy egy ember erejét mi adja, mire érdemes érdemes több hangsúlyt fektetni. Hogy a lehetőségeinkből minél többet ki tudjunk hozni, melyet az alatta lévő mezőben szereplő lehetőségeket (Opportunities) ki tudják használni.

Másik oldalon szereplő gyengeségeket (Weaknesses) megpróbálhatjuk csökkenteni vagy valamilyen módon kompenzálni. Miközben a külső fenyegetettségeket (Threats) is megpróbálhatjuk kezelni, a nehezítő hatásaikat csökkenteni.

A fenyegetettség kifejezés picit fellengzősnek hathat a SWOT elemzés kapcsán, mintha nem is egy üzleti módszerről olvasnánk, hanem egy haditervről. Valójában a fenyegetettség (Threts) nem mást takar egy cégeknél, mint egy alapos konkurencia elemzést, valamint egy jogi-gazdasági elemzést.

Egy csoport illetve egy ember kapcsán pedig annak felismerését, hogy nem mindenki támogatja a törekvéseinket, illetve vannak olyan helyzetek és szituációk, melyek extra figyelmet igényelhetnek az életünkben.

Kapcsolódó írásom:  A személyiség SWOT elemzése

Az Adenauer-kereszt továbbfejlesztése

Egyébként az SWOT-elemzés az Adenauer-kereszt egyik továbbfejlesztésének is felfogható. Konrad Adenauer a II. világháború utáni Nyugat-Németország (NSZK) első kancellárja volt. S nem mellékesen az egységes Európa atyja, megálmodója.

Volt egy egyszerű módszere, amit a nehéz döntések meghozatala során alkalmazott. Fogott egy papírt, ketté osztotta „függőlegesen”, s a bal oldalra írta a döntés mellett szóló érveket, s jobbra a döntés ellen szóló érveket. Miután ezeket összegyűjtötte, képes volt minden helyzetben elsőrangú döntéseket hozni. Mert pontosan rálátott mindarra, ami egy adott helyzet kapcsán jelen volt.

Ma is kedvelt eszköze az üzletkötőknek. Ezt használva olyan extra érveket is fel tudnak sorakoztatni a portékájuk mellett, amivel vásárlásra ösztönözhetik a leendő ügyfeleiket.

A SWOT analízis haszna

Néha úgy is használjuk ezt, hogy nem is tudatosul bennünk:

  • a válságban lévő vállalkozás vagy feladatok elemzésére;
  • a hibák és lehetőségek feltárására;
  • új termék vagy szolgáltatás bevezetése előtt az erőforrások, lehetséges utak mérlegelése;
  • két lehetőség közötti választáshoz;
  • munkahely választás vagy változtatás esetén;

Jó módszer a döntéseink megkönnyítésére, ha azt akarjuk kitalálni, miként változtatsunk irányt egy helyzetben, ami nem működik. Számba vehetjük az erőforrásainkat, a hiányosságainkat, s ezáltal megérthetjük, milyen lehetőségek és buktatók rejlenek a mindennapjainkban.

A SWOT analízis révén könnyebben és jobban tudunk minőségi módon választani (dönteni), mert látni fogjuk azt, miből tudunk a legtöbbet kihozni, profitálni (nem csak anyagilag).

Sok olyan ajánlat van, mely elsőre kedvezőnek tűnhet, mert nem kerül sokba (olcsó). Összességében mégis a megfizetendő ár sokkal nagyobb lehet, mint az összes többi lehetőségé. Mondjuk azért, mert a járulékos költségek vagy a kellemetlenségek sokkal több energiát, pénzt és időt vihetnek el az életünkből, mint egy másik ajánlatért kifizetendő extra összeg előteremtése.

A swot elemzés félreértelmezése

A SWOT analízis eredetileg a Boston Consulting Group alkotta meg több, mint ötven éve. Fő céljuk ezen eszköz használatával a külső és a belső, illetve a pozitív és a negatív tényezők mentén megkeresni a vállalkozások gyenge és erős pontjait, fejlesztésüknek a lehetőségeit.

Kapcsolódó írásom:  A boldogságkeresés baklövései

Magyarul nem a mindennapi operatív feladatok elvégzésének nyomonkövetésére és megszervezésére való, hanem annak megértésére, miben jó a cég, s miben nem jó a cég, miben tud extra profitot és növekedést elérni, s mivel lehet a cégek nehézségein javítani.

Amikor egy SWOT elemzésből akarjuk kitalálni egy vállalkozás kapcsán azt, mit is kellene ma csinálni, vagy egy személyes SWOT elemzés után azt akarjuk kitalálni, mi legyen itt és most a következő lépés az önfejlesztés útján, akkor teljesen biztos, hogy rossz nyomon fogunk járni.

Ha pontosan érteni akarod, hol is tart ma a világ, s hogy pontosan mire használjuk mindazt, ahova a SWOT elemzés fejlődött, akkor olvasd el Himer Csilla írását a SWOT elemzésről, aki az üzleti tervezés egyik igazi szakértője.

Személyes tapasztalatom

A legtöbb ember, akivel én találkoztam, pontosan látja azt, ki ő valójában. Mik a nehézségei, mik a kihívásai, s mitől lehetne jobb az élete.

Persze ez csak akkor szokott kiderülni, ha sikerül ténylegesen megnyitni másokat, s képesek vagyunk a felszín alá belátni. Egy komolyabb beszélgetésbe elegyedni a másikkal. Sok esetben ugyanis azt vettem észre, hogy a pillanatnyi nehézségek és nehezítő körülmények visszahatásaitól félve inkább nem veszünk tudomást a helyzetről.

Ez a jó öreg strucc politika, ha nem látom, ha nem figyelek rá, akkor az adott nehézség nem is létezik, nem hat rám. 🙂

Amikor viszont felírjuk egy nagy papírra azt, hogy miben vagyunk jók, s miben nem, s miben tudunk fejlődni, s miből tudunk többet kihozni, akkor megváltozik a kép. Mert abban a pillanatban jelen van az a bátorság, amivel képes vagyunk szembe nézni önmagunkkal, s a jelenlegi helyzetünkkel.

De ez sokknak nem könnyű. Tele vagyunk egy csomó elképzeléssel, elvárással és rögzült ponttal, amivel a saját életünket egy adott helyzetben igyekszünk rögzíteni. Mert anno kitaláltuk, hogy az nekünk jó lesz.

Kapcsolódó írásom:  4 személyiségtípus
Mutasd meg ezt az írást az ismerőseidnek is!
Címke .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

  • A te utadon te lépdelsz:

    Az oldalon szereplő megállapítások csak az én véleményem tükrözik.

    Ezen cikkekben leírtak saját élethelyzetre való vonatkoztatása mindenkinek a maga feladata és felelőssége.

    Szükséges esetekben az itt leírtak alkalmazása nem helyettesíti az orvosi vagy pszichológusi kezelést.

  • Ki mondja mindezt?


    Matits Viktor (Maci)

    önismereti mentor,
    elengedés tanár

    A legfontosabb célom, hogy minél több embert hozzásegítsek egy könnyebb és örömtelibb élethez.

    Melyben a nehézségek és a kihívások ugyan nem szűnnek meg, de nem is tesznek minket egy érzelmi és mentális hullámvasútra.

    Mindezt egyszerűen, könnyen és realíve gyorsan.

    Teszem azt annak ellenére, hogy nem vagyok

    sem pszichológus,
    sem pszichiáter.

    Csupán egy gyakorló buddhista, egy mentálhigénés szakember, aki a tudatosság útját járja több, mint 20 éve. S aki a munkája révén nagyon sok élethelyzetre látott rá úgy, hogy időről időre megláttam a dolgok fonákát is.

    S mivel több mint 20 évig dolgoztam magántanárként, alaposan megtanultam azt is, hogyan tudom a meglátásaim és tudásom úgy átadni, hogy az befogadható legyen.

    Ami azért fontos, mert csak akkor tudjuk érdemben megváltoztatni az életünket, ha képesek vagyunk rálátni arra, hogyan nehezítjük azt meg.

    Mitől billen ki az életünk az egyensúlyából, s a kibillentség hogyan vezet el nehézségek és a szenvedés áradatához.

    Éveken át én is áltattam magam, hogy minden megváltoztatható, csak akarni kell. Aztán szépen lassan rá kellett jöjjek, hogy ez nem mindenkinek és nemminden élethelyzetben igaz.

    Ugyan sokaknak hitet és erőt ad ez a mondat, de ha kibillent az életed az egyensúlyából, akkor bizony dolog van vele. Ami sok esetben nem történik meg magától. Főleg a ha túl nagy vagy túl sok hatás ért az életed során.

    Mit tegyél, ha elakadtál?

    Amikor túl sok minden van jelen az életedben, vagy valami nagyon erőteljes dolog kibillentett a benső egyensúlyodból, s már a fától nem látod az erdőt, akkor van szükség az egyéni konzultációra.

    Ha képes vagy a saját életéért felelősséget vállalni, vagy legalább is meg van erre a hajlandóságod, s ténylegesen változtatni szeretnél az életeden, akkor tudok érdemben segíteni neked.

    Helyetted ugyanis nem akarhatom a változást, s nem is tudom elvégezni az ehhez szükséges munkát. Én legfeljebb mutathatom az utat, de az utat neked kell végig járnod.

    Néhány fontos figyelmeztetés!

    Ha azt szeretnéd, hogy valaki simogassa a lelked, nem én vagyok a te embered.

    Ha azt szeretnéd, hogy motíváljalak s lelkesítselek, akkor is jobb, ha mást keresel.

    Ha viszont ahhoz kell az inspiráció és támogatás, hogy elengedd a nehézségeid okát, abban bízvást számíthatsz rám.

    Őszintén és egyenesen mindig meg szoktam mondani azt, amit látok, s mindig meghagyom a szabad választást, hogy a meglátásaimmal azt csináljon, amit akar.
    Egyszerűen azért, mert tudom, hogy ahogyan én látom a világot, az nem mindenkinek befogadható.