Szokásaink elengedése

A szokásaink, a mindennapok rutinja sokkal jobban meghatároz minket, mint amennyire azt szeretnénk. Épp ezért minden szisztematikus önismereti úton igyekeztek a mindennapok szokásrendszerét tudatosan átformálni. Hogy a szokásokban rejlő akadályokat képesek legyünk érdemben átformálni.

Épp ezért az éber jelenlét gyakorlatának első két, alapvetően passzív lépése után aktívabb rész következik, a korábban felismert zavaró szokásaink és szorongásink feloldása, elengedése.

Talán így első hallásra ez a feladat nem is tűnik annyira nehéznek, pedig ezen a ponton bukik el a legtöbb útkereső, mert többnyire mindenki mindent egy nap alatt akar elérni. Mert amikor felismerik a nehézségeiknek az okát, elkezdik erőltetni annak megváltoztatását.

A szokásaink és a szorongásaink következménye: a stressz

Amikor rádöbbenünk, mi minden teszi zavarossá az életünket, vagy csak megsejtjük, mi minden zajlik az életünkben, minden áron meg akarunk szabadulni a bajaink okától.

A szokásiank és szorongásaink jelenlétének egyik leggyakoribb tünete a stressz jelenléte az életünkben. Az a stressz, amitől a ma embere rengeteget szenved.

A stressz egyébként az őskorból ránk maradt automatikus fiziológiai és mentális védekező rendszer, mely ha huzamosabb ideig van jelen az életünkben, menthetetlenül kiégünk.

A stressz levezetésének természetes módszerei kapcsán világossá válik, hogy a stressz erőltetett levezetése sem megoldás a bajainkra. Mert az energiáink mindig oda áramolnak, ahova a fókuszunkat helyezzük. Egyszerűen a sok levezetett stressz, főleg a stressz levezetésének  keményebb formái, függőségeket okoz.

Ha képesek vagyunk a stresszállapotaink kiváltó okainak egy részét kiiktatni az életünkből, melyek a túlélésünket nem szolgáló területeken aktiválják a stressz állapotát, rengeteg energiánk szabadulhat fel.

A szokásaink és szorongásaink elengedésének célja

Az életünket megbonyolító tényezőket megváltoztatni, elengedni nem annyira egyszerű, mert érzelmileg szinte minden szokásunkhoz kötődünk. Aki abban bízik, hogy egyszerű módszerekkel képes érdemi változást elérni az életében, az sok csalódás érhet.

Aki csak ésszel akarja megoldani az életét, mindenféle önbizalom erősítő módszereket használ, s nem foglalkozik az érzelmi blokkjainak a feloldásával, az nem lesz képes megszabadulni az ártó szokásaitól és a szorongásaitól.

Kapcsolódó írásom:  Minőségi átalakulás (megújulás)

A kisgyerekkori emlékeink, kezdve a méhen belüli időszaktól rengeteg olyasmit tartalmaznak, melyek szokásaink és szorongásink alapját jelenthetik. Ezen emlékeket felhozni néha nagyon nem egyszerű, mert „elfelejtettük”, de attól még léteznek és hatnak.

A gyerekkori emlékeken alapuló szokások és szorongások tudatos meghaladása sok egyszerűbb esetben segíthet az életünk jobbá tételében. Amikor egy szokás vagy szorongás mélyebben gyökerezik, vagy nagyon megcsontosodott, érdemes más módszerekhez is folyamodni.

Szokásaink és szorongásaink következtében kialakuló feszültségeink alakítják ki életünk labirintusát.

Az érzelmi munka: a szokásaink és a szorongásink elengedésének lépései

Az érzelmi mintáink elengedésének az első pontja annak elfogadása, hogy nem működik valami az életünkben. Egyszerűen van valami, ami mindig kihívásokat okoz az életünkben, és ezt tudomásul vesszük. Ez gátak közé tereli az ösztönös menekülő és erőltető magatartásunk, s segít türelmesebben megfigyelni a helyzetünket..

A második lépés annak megértése, hogy a pillanatnyi helyzetünk egy nem sorscsapás, isteni büntetés vagy megpróbáltatás, hanem konkrét okokra vezethető vissza. Meg van életünk minden jelenségének a lenyomata a múltunkban, gyakran a családi történetünkben, s időnként ennek sokkal korábbi vetületei is. Ezeket érdemes egy egységként kezelni, mert egy jelenségnek, egy viselkedésmintának nagyon sok összetevője (oka) lehet.

A harmadik pont sem mindig egyszerűen befogadható. Sokan annyira ragaszkodnak ahhoz, ami az életükben van (annak szenvedésével együtt), hogy nem képesek annak véget vetni. Egyszerűen vannak olyan esetek, amikor nem veheted el a másiktól a szenvedését, mert azzal az önazonosságát is elvennénk, s összeszakadna úgy az élete, hogy komoly baja lehet.

Sokan viszont elég bátrak ahhoz, hogy először egyszerűbb, majd idővel fájdalmasabb (több ártó szokást és szorongást okozó) történeteket is feltárjanak. Elengedjenek korábban őket meghatározó szokásokat és szorongásokat.

Erőt alkalmazva rengeteg mindenen úrrá lehetünk. Rengeteg energiát felhasználva..

Szokásaink és szorongásaink elengedése időigényes és érzékeny munka

A szokásaink és szorongásaink elengedése nem megy futószalag szerűen, időbe telik. Nem lehet ezen folyamatokat siettetni vagy túl nagy lépésekben haladni. Aki megpróbálja, mentális vagy fizikai betegségekkel nézhet szembe. Ami, finoman szólva, nagyon nem kellemes tapasztalat.

Kapcsolódó írásom:  Fizikai elengedés

Amikor egy egyébként is túlterhelt rendszerbe extra tényezők kezdenek el energiát és figyelmet igényelni (mentális zavarok vagy egy-két betegség formájában), akkor az ember lába alól nagyon hamar kiszaladhat a talaj.

Aki a túlterhelt állapotot nem tudja kezelni, az nagyon sürgősen képzett orvos vagy pszichológus támogatására kell, hogy hagyatkozzon. Hogy legalább az extra tényezőket képes legyen kezelni, csökkenteni az életében.

Egy túlfeszített helyzet után érdemes újragondolni a történteket. Érdemes sokkal óvatosabban és lassabban haladni a továbbiakban, elkerülendő a hasonló helyzeteket.

Van pár olyan ember, ki képes hajmeresztő tempóban alakulni, de azok mögött többnyire komoly alapok és tapasztalat van, ami nem egy kezdő vagy egy műkedvelő szintje. Egy tűzkarikákkal dolgozó bűvész produkcióját sem próbálgatjuk megcsinálni otthon a szoba közepén. Mert tudjuk, hogy a lágy s könnyed mozdulatok mögött sok-sok óra gyakorlás, elkötelezett, kitartó és összpontosított erőfeszítés van.

Ehhez viszont szükséges egy állapot elérése:

Az ellazult meditáció állapota —>


Mutasd meg ezt az írást az ismerőseidnek is!
Címke , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

  • A te utadon te lépdelsz:

    Az oldalon szereplő megállapítások csak az én véleményem tükrözik.

    Ezen cikkekben leírtak saját élethelyzetre való vonatkoztatása mindenkinek a maga feladata és felelőssége.

    Szükséges esetekben az itt leírtak alkalmazása nem helyettesíti az orvosi vagy pszichológusi kezelést.

  • Ki mondja mindezt?


    Matits Viktor (Maci)

    önismereti mentor,
    elengedés tanár

    A legfontosabb célom, hogy minél több embert hozzásegítsek egy könnyebb és örömtelibb élethez.

    Melyben a nehézségek és a kihívások ugyan nem szűnnek meg, de nem is tesznek minket egy érzelmi és mentális hullámvasútra.

    Mindezt egyszerűen, könnyen és realíve gyorsan.

    Teszem azt annak ellenére, hogy nem vagyok

    sem pszichológus,
    sem pszichiáter.

    Csupán egy gyakorló buddhista, egy mentálhigénés szakember, aki a tudatosság útját járja több, mint 20 éve. S aki a munkája révén nagyon sok élethelyzetre látott rá úgy, hogy időről időre megláttam a dolgok fonákát is.

    S mivel több mint 20 évig dolgoztam magántanárként, alaposan megtanultam azt is, hogyan tudom a meglátásaim és tudásom úgy átadni, hogy az befogadható legyen.

    Ami azért fontos, mert csak akkor tudjuk érdemben megváltoztatni az életünket, ha képesek vagyunk rálátni arra, hogyan nehezítjük azt meg.

    Mitől billen ki az életünk az egyensúlyából, s a kibillentség hogyan vezet el nehézségek és a szenvedés áradatához.

    Éveken át én is áltattam magam, hogy minden megváltoztatható, csak akarni kell. Aztán szépen lassan rá kellett jöjjek, hogy ez nem mindenkinek és nemminden élethelyzetben igaz.

    Ugyan sokaknak hitet és erőt ad ez a mondat, de ha kibillent az életed az egyensúlyából, akkor bizony dolog van vele. Ami sok esetben nem történik meg magától. Főleg a ha túl nagy vagy túl sok hatás ért az életed során.

    Mit tegyél, ha elakadtál?

    Amikor túl sok minden van jelen az életedben, vagy valami nagyon erőteljes dolog kibillentett a benső egyensúlyodból, s már a fától nem látod az erdőt, akkor van szükség az egyéni konzultációra.

    Ha képes vagy a saját életéért felelősséget vállalni, vagy legalább is meg van erre a hajlandóságod, s ténylegesen változtatni szeretnél az életeden, akkor tudok érdemben segíteni neked.

    Helyetted ugyanis nem akarhatom a változást, s nem is tudom elvégezni az ehhez szükséges munkát. Én legfeljebb mutathatom az utat, de az utat neked kell végig járnod.

    Néhány fontos figyelmeztetés!

    Ha azt szeretnéd, hogy valaki simogassa a lelked, nem én vagyok a te embered.

    Ha azt szeretnéd, hogy motíváljalak s lelkesítselek, akkor is jobb, ha mást keresel.

    Ha viszont ahhoz kell az inspiráció és támogatás, hogy elengedd a nehézségeid okát, abban bízvást számíthatsz rám.

    Őszintén és egyenesen mindig meg szoktam mondani azt, amit látok, s mindig meghagyom a szabad választást, hogy a meglátásaimmal azt csináljon, amit akar.
    Egyszerűen azért, mert tudom, hogy ahogyan én látom a világot, az nem mindenkinek befogadható.